Tisková zpráva 6.2. 2009: Svátek zamilovaných bude na desítkách míst v ČR zároveň oslavou manželství

  • 5.2.2009
Národní týden manželství 2009
celonárodní kampaň na podporu manželství
ve valentýnském týdnu 9.-15.2. 2009
 
 
Tisková zpráva
6. února 2009
K okamžitému zveřejnění
 
 
Svátek zamilovaných bude na desítkách míst v ČR zároveň oslavou manželství
 
Valentýnský týden bude opět na mnoha místech ČR plný událostí a aktivit, které poukáží na fakt, že láska a manželství jdou velmi dobře dohromady.  
 
Kromě zahajovací tiskové konference pod záštitou ministra Petra Nečase v pondělí 9. února od 10.30 hodin v prostorách MPSV budou v rámci NTM probíhat besedy, přednášky, soutěže, výstavy svatebních oznámení a dětských obrázků k tématu svatby a manželství, vernisáže, výstava fotografií snubních prstýnků – Jak se nám nosí, manželská setkání, duchovní obnovy pro manžele, kurzy pro manželské páry – manželské večery, plesy, lampiónové průvody, školy partnerství pro mladé, rozhlasové pořady a mnoho dalších akcí. Více informací o akcích je možné nalézt nawww.tydenmanzelstvi.cz v sekci události.
 
Praha, Plzeň, Olomouc, Havířov, Pardubice, Liberec, Kladno, Kyjov, Frýdek-Místek, České Budějovice, Ostrava, Šumperk, Přerov, Neratovice, … – akce probíhají téměř všude.
 
Celonárodní kampaň Národní týden manželství zvolila pro letošní rok motto „Sliby nejsou chyby“. Na počátku manželství obvykle stojí slib – týká se vzájemné pomoci, podpory, věrnosti, soudržnosti. Dříve byla jeho součástí i věta „…dokud nás smrt nerozdělí“. Věrnost se ale dnes stává nedostatkovým zbožím a spíše přivykáme předmanželským smlouvám a jiným pootevřeným zadním vrátkům. I proto si lidé stále častěji kladou otázky: Je při vstupu do manželství potřebné deklarovat vzájemné závazky mezi mužem a ženou? Nakolik smysluplné jsou manželské sliby? Jsou celoživotní láska, věrnost a soudržnost v partnerském vztahu možné, nejde o iluzi? A co nakonec o trvanlivosti vztahu rozhoduje? I k těmto otázkám se budou na tiskové konferenci vyjadřovat zástupci politiků, soudců, psychologů i církví.
Jedním z cílů Národního týdne manželství je motivovat laickou a odbornou veřejnost, média i ve­řejně známé osobnosti, aby alespoň jednou za rok podpořili důležitost manželství.Na podporu manželství promluví tentokrát europoslankyně MUDr. Zuzana Roithová, MBA., prof. MUDr. Michal Hrdlička, CSc., přednosta Dětské psychiatrické kliniky, Mgr. Martina Chlupáčková, místopředsedkyně Okresního soudu v Jihlavě, senátorka Ing. Ludmila Műllerová a Mgr. Jiří Unger, prezident Evropské evangelikální aliance. Ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase na tiskové konferenci zastoupí jeho náměstek Marián Hošek.
Partnery NTM v ČR jsou:
Síť mateřských center, Společnost pro podporu rodiny, Etické fórum ČR, Asociace manželských poradců, nakladatelství Návrat domů, ACET, Českomoravská asociace Klubů dvojčat a vícečat, Asociace center pro rodinu, YMCA, Aperio a další organizace.
Mediální partneři:
Český rozhlas 6, AZ Rodina.cz,
Časopisy: Psychologie dnes, Miminko, Třetí věk, Rodiče, Proměny a Naše rodina
Svou podporu iniciativě vyjádřila i Česká evangelikální aliance a Ekumenická rada církví.
Posláním NTM je připomenout si alespoň jednou za rok rozmanitost a krásu manželství jako základu života rodiny. Je zastřešující iniciativou pro nejrůznější celostátní i místní aktivity zaměřené na praktický rozvoj manželství a podporu jeho hodnoty ve veřejném a politickém prostoru. Iniciativa Národní týden manželství, která původně vznikla ve Velké Británii, se dnes rozšířila i do dalších evropských zemí, jako je Švýcarsko, Německo, Holandsko, Irsko, Maďarsko a představuje v současnosti jednu z největších občanských aktivit na podporou manželství. V ČR se koná již potřetí.
Více o NTM a informace o vybraných akcích naleznete na stránkách www.tydenmanzelstvi.cz
KONEC
Pro další informace kontaktujte:
RNDr. Jan Frolík, tiskový mluvčí Národního týdne manželství
Mobil: 602 200 159
Petr Činčala, PhD., Koordinátor Národního týdne manželství
Mobil: 777 815 481