TZ NTM 4: Premiér i lídr opozice se shodli – na podpoře manželství

  • 12.2.2012

Tisková zpráva

13. února 2012
K okamžitému zveřejnění

Premiér i lídr opozice se shodli – na podpoře manželství

13. února byl v parlamentu zahájen další ročník Národního týdne manželství s mottem „Rozumíme si?“. Společnou řečí na tuto iniciativu zareagovali také politici napříč spektrem politických stran včetně premiéra Petra Nečase a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky.

Předseda Vlády ČR Petr Nečas ve svém poselství k iniciativě NTM 2012 uvedl:
„Podporu iniciativě Národní týden manželství vyslovuji opakovaně. Jako konzervativní politik vždy budu trvat na tom, že rodina je tradičním základním prvkem společnosti a snahy o rozvolňování této tradiční hodnoty nejsou mým šálkem kávy. Žijeme však ve svobodné společnosti, proto respektuji i jiné názory. Přestože někdy bývá manželský svazek vděčným terčem recese, ve vší vážnosti je to jeden z největších vynálezů našich dějin. Loni jsem zde uvedl, že v rodině založené na manželství je každý její člen denně konfrontován s odpovědností. Jsem si jistý, že všeobecný úbytek odpovědnosti přímo souvisí i s klesající úctou vůči manželství. Moderní dějiny ale neposkytují jen tu příjemnou stránku individuální svobody. Nemůžeme tvrdit, že člověk žijící mimo manželský vztah, je nutně nezodpovědný. Manželství je ale optimálním prostředím, díky němuž se učíme soucitu, empatii, porozumění a hlavně odpovědnosti.“

O tom, co pro něj manželství znamená, napsal i lídr opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka:
„Dobře fungující partnerské vztahy jsou nezbytným základem spokojeného a šťastného života. Dávají hlubší smysl našemu žití. Naše protějšky patří k tomu nejcennějšímu a nejkrásnějšímu, co nás v životě potká. Jsou nám oporou i v chvílích nejtěžších. Proto plně podporuji iniciativy, jako Národní týden manželství, které nám připomínají, co je opravdu v životě důležité.“

N zahajovací tiskové konferenci týdne manželství se k tématu manželství a manželské komunikace vyjádřila i celá řada dalších osobností.

Poslankyně a místopředsedkyně Stálé komise pro rodinu a rovné příležitosti PhDr. Jaroslava Wenigerová, která sama žije v manželství s jedním mužem již déle než 40 let, mohla i díky této životní zkušenosti apelovat na to, aby se vláda vrátila k doporučením koncepce rodinné politiky z roku 2005 a dokončila zbylých 16 ze 32 legislativních návrhů na podporu rodiny a manželství. Jako zástupkyně Stále komise rovněž vyzvala MPSV, aby našlo způsob, jak systematicky posuzovat veškerou novou legislativu z hlediska jejího dopadu na rodinu.

Senátor a místostarosta města Sokolova PhDr. Pavel Čáslava představil místní iniciativu, díky níž bude 14.února v 16 hodin zvláštním happeningem v Sokolově jeden z mostů přes Ohři slavnostně pojmenován „Mostem lásky a věrnosti“. Tato iniciativa není výmyslem politiků, kteří se jí naopak zpočátku báli, ale spontánním návrhem občanů města, kterým se novodobý rituál, při němž lidé budou moci zamknout na mostě „zámky věrnosti“ a zahodit klíč, zalíbil .

Mgr. Joel Ruml, předseda Ekumenické rady církví a synodní senior Českobratrské církve evangelické se vrátil k tématu manželské komunikace a ocenil, že NTM doplňuje k valentýnské zamilovanosti i rozhovor o tom, že trvalý vztah v manželství vyžaduje každodenní intimní komunikaci a někdy i prolomení mlčení. Manželství přitom pro předsedu ERC, který je sám ženatý 36 let, není pouze obětí, ale místem, které jedinečným způsobem rozvíjí ty, kdo v něm žijí.

MUDr. Roman Joch, poradce premiéra Nečase a ředitel Občanského institutu přiznal, že politici mohou trendy v přístupu k manželství změnit jen velmi málo, protože rozhodující je celkový vliv okolní kultury. Společnost preferuje oceňování celebrit, jejichž vztahy často nereprezentují ctnosti ve vztazích, ale spíše jejich opak. Přesto je podle Jocha v zájmu každého státu zdravé manželství podporovat, protože je statisticky nejvýznamnějším faktorem úspěšnosti dalších generací. Proto potřebuje rodina a manželství pomoc jak osobní tak institucionální a možná více než jiné instituce, do nichž stát v současnosti investuje.

Národní týden manželství v současnosti probíhá ve 21 zemích světa a jeho tradice se s každým dalším ročníkem rozšiřuje. Richard Kane, zakladatel NTM ve Velké Británii, na tiskové konferenci uvedl, že jen ve Spojených státech se v rámci Týdne manželství zapojilo do různých aktivit přes milion lidí. V České republice, zatím organizátoři NTM evidují 160 událostí na 50 místech, ale skutečný počet aktivit bude mnohem vyšší.

KONEC

Pro další informace kontaktujte:
Petr Činčala, PhD., Koordinátor Národního týdne manželství
Mobil: 777 815 481

Jan Frolík, tiskový mluvčí Národního týdne manželství
Mobil: 602 200 159
info@tydenmanzelstvi.cz
www.tydenmanzelstvi.cz

Posláním Národního týdne manželství je připomenout si alespoň jednou za rok rozmanitost a krásu manželství jako základu života rodiny. Je zastřešující iniciativou pro nejrůznější celostátní i místní aktivity v týdnu Valentýna zaměřené na praktický rozvoj manželství a podporu jeho hodnoty ve veřejném a politickém prostoru.

Partnery Národního týden manželství jsou:

Mediální partner: ČRo 6
Mediální partner: Týdeník Naše rodina

ACER – Asociace Center pro rodinu
ACET (Sdružení pro péči, vzdělání a vyučování o AIDS)
Advent-Orion
Aperio
Asociace manželských a rodinných poradců
AZ Rodina.cz
Brána – misijní středisko
Centrum pro rodinu a sociální péči, Brno
CEVAP
Časopis Děti a my
Časopis Psychologie Dnes
Českomoravská asociace Klubů dvojčat a vícerčat
Etické fórum ČR
GENEA – sdružení pro rodinu o.s.
HopeTV
KC Sion
Konzervativní listy
Křesťan Dnes
Křesťanská knihovna Praha, o.p.s.
Křesťanský klub maminek
MaMiMo CZ
Maranatha, o.s.
Mařinka.cz
MC Pumpkin, o.s.
Město Jablonec nad Nisou
Město Sokolov
Město Třebíč
Nadace Naše dítě
Nadace Terezy Maxové
Nadační fond PhDr. Jiřinky Prekopové
Návrat domů
Novy život – FamilyLife
OMAR (Odbor pro manželství a rodinu Církve bratrské)
Paulínky
Rodiče – Evropský rodinný měsíčník
Rodina ve Zlíně
Rodinné centrum Emanuel
Rodinné centrum Heřmánek, o.s. Heřmánci
Rodinné centrum Paleček a Andílek
Rodinné centrum Studánka
Samuel
Sdružení Salesiánů spolupracovníků
Síť mateřských center v České republice
Soft Education
Společnost pro podporu rodiny
Stránky pro živou rodinu Evy Labusové
Střídavka.cz
Svatba.cz
Svět svateb.cz
Trans World Radio
Unie otců
TV Noe
Vztahové a výchovné poradenství
YMCA Setkání
YMCA Živá rodina
YWAM

V roce 2010 se k NTM připojila města Jablonec nad Nisou a Cheb, v roce 2012 se připojuje město Sokolov a Třebíč. Záštitu nad konáním Národního týdne manželství převzala i Stálé komise pro rodinu PSP ČR a iniciativu podpořila i Ekumenická rada církví a Česká evangelikální aliance.