TZ NTM 4: Začal Národní týden manželství

  • 10.2.2014

Jeho cílem je připomenout si alespoň jednou za rok rozmanitost a krásu manželství jako základu rodinného života. V pondělí 10. února byl na Ministerstvu práce a sociálních věcí slavnostně zahájen již osmý ročník Národního týdne manželství, ten letošní je provázen mottem Ohromné maličkosti: malé kroky k velkým vztahům.

„Ministerstvo se snaží pomoci rodinám s dětmi co nejlépe sladit rodinný a pracovní život. Mimo jiné podporujeme penězi z EU nové plány firem přátelských k rodinám či například zkrácené pracovních úvazky pro zaměstnané matky iotce,“ říká náměstek ministryně práce a sociálních věcí Jan Dobeš.

Národní týden manželství je zastřešující iniciativou pro nejrůznější celostátní i místní aktivity v týdnu Valentýna, zaměřené na praktickýrozvoj manželství a podporu jeho hodnoty ve veřejném a politickém prostoru.

„Pojďme se bavit o tom, jak vypadá funkční rodina, ať už její základ tvoří manželství sezdané nebo partnerství nesezdané. Pojďme všem funkčním svazkům poskytovat podporu a ochranu. Mluvme o nich. A podpořme je i právně,“ uvádí advokátka a šéfredaktorka časopisu Rodinné listy Daniela Kovářová a dodává, že dnešní stav je nevyhovující a pokrytecký.

„Když se ve vztazích něco porouchá, býváme až příliš pohotoví je opouštět a nahrazovat je novými. Přitom by často stačilo navštívit některou ze „vztahových opraváren“. Třeba bychom pak zjistili, že porucha byla zcela banální, a „oprava“ tak snadná. Místo toho se alibisticky uchylujeme k planým proklamacím o kvalitě slepovaných džbánů,“ říká Petr Šmolka, vedoucí Poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy Centra sociálních služeb Praha.

„Žijeme v době, kdy se lehce utíká před vztahovými problémy a lidé vzdají manželství i z banálních důvodů. Věřím, že Národní týden manželství povzbudí k budování závazných manželských vztahů, které budou fungovat celý život,“ říká Lubomír Ondráček, předseda Křesťanské misijní společnosti.

Petr Sulek tiskový mluvčí MPSV

Jan Frolík tiskový mluvčí Národního týdne manželství