úvod > Ročníky > 2008 > Ohlasy > Simona Monyová, spisovatelka

Simona Monyová, spisovatelka

Přiznávám, že jsem do manželství vstoupila dvakrát. Poprvé ve svých dvaceti letech s představou, že manželství bude nekonečná procházka růžovým sadem. Jenže růže měly spoustu trní, se kterými jsme v oblouznění zapomněli počítat a deziluze nás dovedla až k rozvodu.
Do druhého manželství jsem nastupovala jako do výtahu. Říkala jsem si, tak s tímhle chlápkem si budeme pomáhat jezdit životem nahoru i dolů, nahoru i dolů… Jsme spolu osm let a já už moc dobře vím, že dolů po schodech se seběhne snadněji, než se po nich vyšlape nahoru, ale obě cesty jsou výtahem přece jen pohodlnější. Manželství je můj soukromý výtah, co mi usnadňuje životní vzestupy i pády. Starám se o něho, netřískám vztekle dveřmi, nepřetěžuji ho a rozhodně nevyrývám klíčkem hanlivé nápisy do jeho kabinky. Každý výtah je takový, jací jsou jeho pasažéři. Ohleduplným, tolerantním lidem s určitou dávkou pokory vydrží výtah mnohem déle a bude i po dlouhých letech jako nový…
 
 
Úryvek z knihy Střípky z ložnic:
 
Manželské ložnice – místa, která by mohla povídat, kdyby mohla povídat…
Manželské ložnice – místa, kde se spolu milovali zprvu bouřlivě a hlasitě, pak stále tišeji a tišeji, aby nevzbudili malé děti, aby se neodhalili dětem pubertálním. Místa, kde se spolu hádali, zpočátku podobně vášnivě, jako se milovali, potom znaveně a tiše, aby neprobudili děti, posléze aby se jim neodhalili.
Manželské ložnice – místa, kde se držívali za ruce v němé podpoře, když jim život uštědřoval drobné ranky anebo hluboké rány. Místa, kde si každý četl svoji knihu a přitom cítil blízkost druhého, místa, kde se k sobě točili zády, kde na sebe nenávistně syčeli, kde ležívali každý na samém krajíčku svého lůžka a odporný jim byl i letmý dotek chodidla o chodidlo.
Manželské ložnice - prádelny společných starostí a splínů, ale také místa, kde se rozhodlo o tom, jak se bude jmenovat jejich první ( druhé, třetí) dítě, kde budou trávit příští dovolenou, jestli jejich jediná dcera musí či nemusí nosit ta odporná rovnátka, u čích rodičů budou letos na Štědrý den, zda koupit nový koberec do obýváku už letos anebo až napřesrok, kdy se chystali vymalovat celý byt.
Manželské ložnice – místa, kde se nesčetněkrát rozcházeli a zase usmiřovali, místa, kde se navzájem ošetřovali v nemoci, kde se objímali a přitom mysleli na někoho jiného, kde krmili jeden druhého rohlíkem s máslem a medem při společné snídani a potom se ulepení milovali na prostěradle posetém drobečky, místa kde pili šampaňské z láhve, aby se osmělili inovovat již poněkud rutinní sex, místa kde jim i myšlenka na společný sex přišla odpudivá.
A pak, na sklonku života, když se ohlédli, vzpomínky zachrastily svými střípky a převážně to byly střípky z ložnic.
anketa Který film vás nejvíce oslovil?
Národní týden manželství
Centrum Generace, o.p.s.
Palachova 504/7
460 01 Liberec I–Staré město
napiště nám kontaktní údaje