TZ2: Premiér Nečas podpořil svým prohlášením letošní Národní týden manželství

  • 1.2.2011

Tisková zpráva

2. února 2011
K okamžitému zveřejnění

Premiér Nečas podpořil svým prohlášením letošní Národní týden manželství

Již za necelé dva týdny bude zahájen pátý ročník Národního týdne manželství. NTM začne již tradičně na svátek Sv. Valentýna v pondělí 14. února tiskovou konferencí, tentokrát pod záštitou premiéra Petra Nečase v budově Úřadu vlády ČR. Desítky akcí po celé České republice pak budou příležitostí pro české manželské páry oslavit a připomenout si význam a hloubku nejintimnějšího vztahu mezi mužem a ženou.

Předseda vlády, Petr Nečas, ve svém prohlášení k Národnímu týdnu manželství uvedl:
„V České republice se každoročně rozchází každé druhé manželství. Je to smutná statistika. Rozvod je u nás vnímán jako běžná součást života. Tak alespoň vypadá současný obraz manželství, jak je vnímán širokou veřejností a médii.

Žijeme přes dvacet let ve svobodě a nikdo nás již nenutí, abychom museli uzavírat manželství. Je to na každém z nás, jak se rozhodne naložit se svým životem a co komu sňatek přináší. Je ale nad slunce jasné, že v manželství se rodí daleko více dětí než u nesezdaných dvojic. Manželství vytváří podmínky pro navázání stabilních vztahů mezi mužem a ženou, i mezi rodiči a dětmi, o nichž se všelijakým partnerským dvojicím může jen zdát. Platilo, platí a bude platit i nadále, že manželství a rodina je elementární institucí společnosti. Je to systémový prvek na celém světě a z tohoto pohledu jej musíme chránit.

Proto podporuji jako politik všechny kroky, které povedou ke zvýhodňování manželských svazků, k jejich rozvoji a udržení. Politici by neměli lidem radit, jak mají žít. Proto jsem rád, že občanská společnost aktivně hledá způsoby, jak veřejnost informovat o výhodách a smyslu uzavírání sňatků. Národní týden manželství k tomu přispívá a já tuto snahu vítám a věřím, že aspoň dokáže přimět tisíce lidí k tomu, aby se nad smyslem manželství zamysleli.“

Organizátoři NTM očekávají, že počet akcí v rámci NTM překoná ročník minulý

Podle sdělení koordinátora Národního týdne manželství dr. Petra Činčaly, vše nasvědčuje tomu, že v letošním roce bude překonán jak počet, tak rozsah akcí pořádaných v rámci NTM 2010. „Desítky akcí se tradičně konají v rámci Sítě mateřských center a v síti Center pro rodinu. K iniciativě se přidávají celá města, která podporují aktivity na podporu rodiny a manželství. Přednášky, besedy, kurzy o manželství, dny otevřených dveří v manželských poradnách, poutě snoubenců, výtvarné soutěže, obnovy manželských slibů pořádané církvemi, to jsou jen některé z příkladů aktivit, které se chystají i letos.“, uvedl Činčala.