TZ NTM 3 – Týden manželství: Obnovme půvab vztahu

  • 8.2.2012

Tisková zpráva

10. února 2012
K okamžitému zveřejnění

Týden manželství: Obnovme půvab vztahu

Organizátoři občanské iniciativy Národní týden manželství vyzývají v nastávajícím valentýnském týdnu všechny páry, aby pro sebe navzájem udělaly něco zvláštního. Pomoci jim k tomu mají různé události pořádané ve spolupráci s organizacemi, kterým záleží na upevňování manželství. „Mnohé páry nechávají své vztahy jen tak plynout. Týden manželství je příležitostí začít o svůj vztah pečovat, přečíst si společně knihu, jít na poradenský kurz nebo na přednášku, vyjít si na umělecké představení nebo na večeři,“ upozorňuje republikový koordinátor akce Petr Činčala z libereckého křesťanského společenského centra Generace. Tipy a nápady najdou lidé na webu www.tydenmanzelstvi.cz, kde je celá řada konkrétních událostí týdne manželství pořádaných v regionech.

„Jakkoli podle statistik není současná doba manželství, potažmo rodině, příliš nakloněná, nevěřím, že manželství je přežilá instituce. Neznám lepší uspořádání, které by poskytlo všestranný rozvoj dětem, generacím, které nás vystřídají,“ uvedla ve svém dopise k NTM předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miroslava Němcová, která nad letošním ročníkem převzala záštitu. A dále napsala: „Ten, kdo v rodině vyrostl, ví, jakou nenahraditelnou hodnotou je. Poskytuje zranitelným dětem zázemí, jistotu, oporu, pochopení. Ale i v dospělém věku postupně přináší to, co dítě či mladý člověk zprvu tak jasně nevnímá – pomoc podloženou zkušeností při řešení složitostí dospělého věku.

Snadnost, s jakou dochází k rozpadu manželství, či tak zvané liberální názory, že ,papír´, který vztahu muže a ženy dává právní váhu, je zbytečný, nesdílím. Postrádám v tom všem slova o odpovědnosti, ochotu k závazku a připravenost nést důsledky svých činů.

Oceňuji proto, že Národní týden manželství vede k zamyšlení a přemýšlení o základních hodnotách naší civilizace.“

Propagační materiály týdne manželství vyzývají k obnově a ozvláštnění vztahu řadou doporučení: Dotkněte se jeden druhého, podívejte se na sebe, jako dosud nikdy, vzpomeňte si na všechno, čím je ten druhý pro vás výjimečný, a povězte mu něco hezkého, co způsobí, že na vás bude celý den myslet. Odhalte vaše společné cíle.

Pozorně si naslouchejte a zjistěte, kam směřujete své životy. Buďte si navzájem nejnadšenější a největší oporou – fandou číslo 1. Když pak přijdou v životě zklamání, budete vždycky vědět, kdo ve vás ještě věří.

KONEC

Pro další informace kontaktujte:
Petr Činčala, PhD., Koordinátor Národního týdne manželství
Mobil: 777 815 481

Jan Frolík, tiskový mluvčí Národního týdne manželství
Mobil: 602 200 159
info@tydenmanzelstvi.cz
www.tydenmanzelstvi.cz

Posláním Národního týdne manželství je připomenout si alespoň jednou za rok rozmanitost a krásu manželství jako základu života rodiny. Je zastřešující iniciativou pro nejrůznější celostátní i místní aktivity v týdnu Valentýna zaměřené na praktický rozvoj manželství a podporu jeho hodnoty ve veřejném a politickém prostoru.

Partnery Národního týden manželství jsou:

Mediální partner: ČRo 6
Mediální partner: Týdeník Naše rodina

ACER – Asociace Center pro rodinu
ACET (Sdružení pro péči, vzdělání a vyučování o AIDS)
Advent-Orion
Aperio
Asociace manželských a rodinných poradců
AZ Rodina.cz
Brána – misijní středisko
Centrum pro rodinu a sociální péči, Brno
Časopis Děti a my
Časopis Psychologie Dnes
Českomoravská asociace Klubů dvojčat a vícerčat
Etické fórum ČR
GENEA – sdružení pro rodinu o.s.
HopeTV
KC Sion
Konzervativní listy
Křesťan Dnes
Křesťanská knihovna Praha, o.p.s.
Křesťanský klub maminek
MaMiMo CZ
Maranatha, o.s.
Mařinka.cz
MC Pumpin, o.s.
Město Jablonec nad Nisou
Město Sokolov
Město Třebíč
Nadace Naše dítě
Nadace Terezy Maxové
Nadační fond PhDr. Jiřinky Prekopové
Návrat domů
Novy život – FamilyLife
OMAR (Odbor pro manželství a rodinu Církve bratrské)
Paulínky
Rodiče – Evropský rodinný měsíčník
Rodinné centrum Emanuel
Rodinné centrum Heřmánek, o.s.
Rodinné centrum Paleček a Andílek
Rodinné centrum Studánka
Samuel
Sdružení Salesiánů spolupracovníků
Síť mateřských center v České republice
Soft Education
Společnost pro podporu rodiny
Stránky pro živou rodinu Evy Labusové
Svatba.cz
Svět svateb.cz
Trans World Radio
TV Noe
Vztahové a výchovné poradenství
YMCA Setkání
YMCA Živá rodina
YWAM

V roce 2010 se k NTM připojila města Jablonec nad Nisou a Cheb, v roce 2012 se připojuje město Sokolov a Třebíč. Záštitu nad konáním Národního týdne manželství převzala i Stálé komise pro rodinu PSP ČR a iniciativu podpořila i Ekumenická rada církví a Česká evangelikální aliance.